اخبار:


اطلاعیه مهم
توجه داشته باشید زمان برگزاری مسابقه آنلاین اول رده ب ساعت 14 روز جمعه 21 اسفند 1394 میابشید. همچنین مسابقه آزمایشی از ساعت 19 روز سه شنبه 18 اسفند برقرار است.
1394-12-18
در مرحله اول ثبت نام صرفا ثبت مشخصات هر دو نفر تیم به صورت جداگانه و دریافت شماره ثبت نام و شماره پیگیری کافی میباشد.
1394-11-01
اطلاعات لازم در زمینه کامپایلرها را در این صفحه مطالعه نمایید.
1394-11-01

اطلاعات مورد استفاده در سیستم داوری:


زبان ++C و C:

Compiler مورد استفاده در سیستم تصحیح ما g++ 4.6.0 می باشد، لذا توصیه می شود که از همین Compiler استفاده کنید، درغیر این صورت می توانید ازِ ++Dev-C و Code Blocks نیز استفاده کنید، البته از آنجاکه Compiler پیش فرض آن نسخه قدیمی تر ++g می باشد توجه به نکات زیر در هنگام کد زدن با این IDE توصیه اکید می شود:

  1. استفاده از Libraryهای با پسوند h. (مثل math.h) مورد قبول نمی باشد، در صورت نیاز به این Libraryها میتوانید از نسخه ++C آن استفاده کنید برای مثال به جای math.h از cmath و به جای stdio.h از cstido استفاده کنید.دقت کنید که به جای iostream.h باید از iostream (بدون پسوند) استفاده کنید.
  2. استفاده از Library، conio مجاز نیست، لذا نمی توانید از دستور getch استفاده کنید ولی به جای آن می توانید از cin استفاده کنید.
همچنین توجه به نکات کلی زیر الزامیست:
  1. از Libraryهای Windowsی نمی توان استفاده کرد مثل windows.h
  2. از Libraryی ، climits - limits.h نمی توان استفاده کرد. می توانید از جایگزینهای مثل limits استفاده کنید.
دقت کنید که Visual Studio از این Compiler استفاده نمی کند و ممکن است در Compile با مشکل مواجه شوید.


زبان Pascal:

Compiler مورد استفاده در سیستم تصحیح ما free pascal 2.6.0 می باشد، لذا توصیه می شود که از همین Compiler استفاده کنید، دقت داشته باشید این Compiler فرق هایی با سایر Compilerها نظیر Turbo Pascal دارد، مثلاً چنانچه متغیر حلقه در خود حلقه عوض شود، خطای زمان Compile توسط free pascal ایجاد می شود در صورتی که Turbo Pascal با این موضوع مشکلی ندارد. دریافت نسخه 32 بیت - دریافت نسخه 64 بیت


زبان Python:

Compiler مورد استفاده در سیستم تصحیح ما Python 2.7 می باشد. در ورودی گرفتن به تفاوت دستورهای input و raw_input دقت کنید.

به عنوان نمونه میتوانید پاسخ سوال زیر را از اینجا دریافت کنید. - c++ - Pascal

شیرینی تولد
محدودی زمانی :2 ثانیه
محدودیت حافظه : 64 مگابایت
توضیح سوال

امروز روز تولد خیگول، برادر کوچک خیکول است. ننه خیکول تصمیم می‌گیرد که برای این جشن شیرینی بپزد. او می‌داند که برای پخت هر شیرینی k ماده‌ی اولیه مصرف می‌شود که این میزان برای ماده‌ی i ام، ai گرم است. همچنین می‌داند که در خانه از ماده‌ی i ام bi گرم وجود دارد. حالا شما باید برنامه‌ای بنویسید که با داشتن این اطلاعات، حداکثر تعداد شیرینی ممکنی که می‌توان پخت را حساب کند. بدیهی است که تمام شیرینی‌ها باید به صورت کامل پخته شوند و در نهایت ممکن است مقداری از مواد اولیه بی‌استفاده بمانند.

ورودی

در سطر اول ورودی عدد صحیح k آمده است. (k <= 50) در سطر بعدی k عدد صحیح و مثبت a1 تا ak به ترتیب آمده اند و در سطر سوم k عدد b1 تا bk آمده اند.(ai,bi <= 1,000,000,000)

خروجی

در تنها سطر خروجی عدد مورد نظر را چاپ کنید.

ورودی نمونه
5
2 3 5 2 1
10 11 100 4 4
خروجی نمونه
2
منبع سوال : حلي نت ششم